Poradniki

Jak wybrać odpowiedni mechanizm do zegara

Mechanizm zegarowy

Podpowiadamy, jak kupić mechanizm do zegara, który będzie pasował do Twojego projektu. Poznaj kluczowe kryteria wybory i wybierz odpowiedni mechanizm zegara dla siebie.

Mechanizm do zegara tykający, czy z płynnie przesuwającym się sekundnikiem

Mechanizmy kwarcowe do zegarów dzielimy na dwie grupy tykające i płynące tj. z płynnie przesuwającym się sekundnikiem. Te pierwsze jak można łatwo się domyśleć wydają charakterystyczny dźwięk przy każdym poruszeniu się sekundnika, co dla niektórych może być niezwykle dokuczliwe. Mechanizmy te po pojawieniu się na rynku mechanizmów cichych bardzo szybko straciły na popularności na rzecz mechanizmów płynących. Mechanizm do zegara płynący zatem cechuje się zdecydowanie cichszą pracą, nie oznacza to, że nie wydaje żadnych dźwięków. Z jego wnętrza możemy usłyszeć podczas pracy delikatny szum przesuwającej się zębatki. Nie ma mowy tutaj o żadnym uporczywym tykaniu. W naszej ofercie znajdziesz wyłącznie mechanizmy do zegarów płynące.

Długość gwintu w mechanizmie

Parametr ten określa długość części gwintowanej mechanizmu . Parametr ten dobieramy na podstawie grubości naszej tarczy zegara. Jeśli np. chcemy zamontować nasz mechanizm w zegarze wykonanym ze sklejki lub plexi 3mm w zupełności wystarczy mechanizm z gwintem 9mm. Należy pamiętać, że poza samą grubością tarczy należy pamiętać o gumie stabilizującej, podkładce oraz nakrętce. W przypadku, gdy nasz materiał jest znacznej grubości i długość gwintu naszego mechanizmu jest za krótka, należy wykonać otwór mieszczący mechanizm. Dzięki czemu będziemy mogli zamontować mechanizm do zegara bez konieczności stosowania przedłużek.

Mechanizm do zegara otwór
Frezowanie otworu pod mechanizm
źródło zdjęcia: https://www.woodshopdiaries.com/two-tone-diy-modern-wood-clock/
Montaż mechanizmu do zegara
Montaż mechanizmu w otworze
źródło zdjęcia: https://www.woodshopdiaries.com/two-tone-diy-modern-wood-clock/

Długość wskazówek

Przed dokonaniem wyboru pasującego mechanizmu sprawdź jaki rozmiar wskazówek najlepiej będzie pasował do Twojego zegara. Za krótkie będą słabo widoczne, natomiast za długie mogą wystawać poza obrys tarczy. Jeśli wskazówki oferowane przez nasz sklep są za długie to w przypadku prostych wzorów możliwe jest ich skrócenie. Wystarczy przy pomocy nożyczek uciąć na pożądaną długość.

Osłona na mechanizm do zegara

Metalowa osłona oferowana prze znasz sklep pozwala na zasłonięcie mechanizmu w przypadku, gdy chcemy, aby nasz mechanizm wisiał na ścianie bez typowej tarczy, a np. cyfry były przyklejone do ściany. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem jest zastosowanie słony, pozwala nam ona zamaskować mechanizm. Występują one w 2 wersjach kolorystycznych, dzięki czemu na pewno będą pasowały do każdego wnętrza. Poniżej możecie zobaczyć sobie na czym polega różnica pomiędzy odkrytym mechanizmem do zegara, a zakrytym przez osłonę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *